• 50

Olej jojoba do włosów jest niekomedogenny, co oznacza, że jest to produkt kosmetyczny, który nie zatyka porów, co może powodować pryszcze na skórze, a także infekcje. Ta szczególna właściwość sprawia również, że olej jojoba jest odpowiedni zarówno dla osób o suchym, jak i tłustym typie skóry.

Klinika IdealofMeD zgromadziła jednych z najbardziej doświadczonych ekspertów w dziedzinie przeszczepów włosów, którzy wspólnie zaprojektowali gamę produktów do regeneracji po przeszczepie włosów Ideal. Produkty te zawierają kilka niezbędnych składników dla wzmocnienia i wzrostu włosów, takich jak olej jojoba.

Czym jest olej jojoba?

Olej jojoba, pozyskiwany z nasion rośliny jojoba występującej na północnoamerykańskich pustyniach, jest definiowany jako ciekły wosk pozyskiwany z nasion jojoba metodą tłoczenia na zimno. Metoda ta jest stosowana w celu zachowania 100% czystości odżywczej oleju w porównaniu z innymi metodami stosowanymi do ekstrakcji oleju, które mogą obejmować stosowanie substancji zewnętrznych w procesie ekstrakcji.

Olej jojoba może pochwalić się niezliczoną ilością przeciwutleniaczy, właściwości przeciwzapalnych i witamin, które są kluczowymi czynnikami w opracowywaniu wysokiej jakości produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Ale co sprawia, że olej jojoba różni się od innych olejków do pielęgnacji skóry?

Podczas gdy nazwa sugeruje, że substancja ta jest po prostu olejem, składnik ten jest również opisywany jako woskowa substancja posiadająca podobną strukturę molekularną do naturalnie wydzielanego woskowego oleju wytwarzanego przez gruczoły łojowe organizmu, takie jak sebum znajdujące się na skórze głowy.

Dlatego jojoba naśladuje naturalnie wydzielany przez skórę łój, pokrywając włosy miękkimi, nawilżonymi i lśniącymi lokami. Jedną z wielu zalet oleju jojoba, oprócz wszystkich zalet oleju jojoba do włosów, jest jego długi okres trwałości w porównaniu z innymi olejami do włosów ze względu na jego skład chemiczny.

Olej jojoba i jego korzyści dla włosów

1. Olej jojoba nawilża skórę głowy i włosy

Olej jojoba zawiera kompleks witaminy B, który tworzy osłonę włosów i skóry głowy, uszczelniając wilgoć, a tym samym poprawiając połysk i nawilżenie włosów. Naturalny skład olejku jojoba sprawia, że jest on idealnym składnikiem produktów do odbudowy włosów, ponieważ chroni je przed rozdwajaniem się końcówek i łamaniem.

Ten imponujący olejek do włosów, jojoba, zawiera również kwas oleinowy, który wzmacnia włosy od korzeni mieszków włosowych, zwanych cebulkami włosowymi. Kwas oleinowy jest odpowiedni dla pacjentów, którzy zmagają się z łamliwymi, suchymi i zniszczonymi włosami, ponieważ pomaga w odżywianiu włosów, dodając ochronną powłokę do pasm włosów, która uszczelnia wilgoć. Kilka innych istotnych składników chemicznych nadających olejowi jojoba jego właściwości nawilżające obejmuje: Kwas behenowy oraz kwas palmitynowy.

2. Olej jojoba wzmacnia i chroni barierę ochronną skóry

Antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości oleju jojoba pomagają zrównoważyć równowagę pH skóry głowy bez zaburzania pracy gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję sebum. Oznacza to, że stosowanie oleju jojoba nie spowoduje nadmiernej lub niewystarczającej produkcji własnego naturalnego oleju, sebum. W związku z tym stosowanie oleju jojoba nawilży włosy, nie pozostawiając ich nadmiernie tłustych.

Przeciwutleniacze zawarte w oleju jojoba, takie jak witamina E, są ważnymi elementami bariery ochronnej skóry, ponieważ zachowują się jak humektant, który blokuje wilgoć w skórze głowy. Ta osłona w połączeniu z przeciwzapalnym i gojącym rany działaniem witaminy E pozwala na gojenie się zarówno w obszarze dawcy, jak i przeszczepu po przeszczepie włosów.

3. Olej jojoba jest środkiem przeciwłupieżowym

Jojoba jest olejem neutralnym, co oznacza, że nie jest ani kwaśny, ani zasadowy, co czyni go bezpieczną opcją dla pacjentów z wrażliwą skórą lub alergiami. Dzięki temu jest idealny do stosowania przez każdego, kto ma wrażliwą skórę lub alergie. Oprócz naszych genów, sucha skóra głowy i łupież są dwoma istotnymi przyczynami wypadania włosów, ponieważ warunki te zazwyczaj powodują swędzenie, które może prowadzić do nadmiernego drapania skóry głowy, co z kolei uszkadza oraz przemieszcza mieszki włosowe i powoduje wypadanie włosów.

Olej jojoba do włosów ma właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające, które sprzyjają większemu przepływowi krwi do mieszków włosowych i pomagają w rozkładzie łupieżu, co w sumie prowadzi do wzrostu włosów i pomaga w ich wypadaniu.

4. Działa jako głęboko odżywiająca kuracja do włosów

Jak wspomniano wcześniej, olej jojoba naśladuje naturalnie wydzielaną przez organizm substancję, sebum. Ponieważ blokuje to wilgoć w mieszku włosowym, olej jojoba jest idealnym składnikiem do zabiegów kondycjonujących i nadaje się do długotrwałego noszenia, więc osoby zmagające się z suchymi włosami mogą nałożyć olejek kondycjonujący i pozostawić go na noc, ponieważ olej jojoba do włosów jest lekki i nie spowoduje nadmiernego przetłuszczenia po spłukaniu.

5. Chroni włosy przed uszkodzeniami

Kwasy tłuszczowe obecne w oleju jojoba chronią włosy przed uszkodzeniem w wyniku stosowania narzędzi do stylizacji termicznej, ponieważ olej osiąga punkt dymienia dopiero w temperaturze około 383 stopni Fahrenheita lub 195 stopni Celsjusza. Dlatego, aby w pełni skorzystać z ochrony przed uszkodzeniami termicznymi oleju jojoba, zaleca się obniżenie temperatury narzędzi do stylizacji poniżej tego punktu.

Właściwości przeciwutleniające i konfiguracja molekularna olejku pomagają również w ochronie włosów przed wolnymi rodnikami, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie medyczne, promieniowanie ultrafioletowe i dym tytoniowy.

W przypadku osób z farbowanymi włosami, dodanie olejku jojoba do rutynowej pielęgnacji włosów może pomóc zachować kolor na dłużej niż zwykle, co z kolei skutkuje wydłużeniem czasu między farbowaniem włosów, co ostatecznie minimalizuje uszkodzenia łodygi włosa.

  1. Zwiększa gęstość włosów i pobudza ich wzrost

Szereg witamin i minerałów znajdujących się w oleju jojoba, takich jak kompleks witamin B, witamina C, cynk i miedź odżywiają włosy i prowadzą do ich wzrostu i zwiększonej gęstości. Bogactwo suplementów witaminowych na porost włosów jest również widoczne w witaminach Ideal Hair, odpowiednich dla pacjentów po przeszczepie włosów lub każdego, kto chce przyspieszyć wzrost i siłę włosów.

7. Opóźnia siwienie

Przedwczesne siwienie włosów jest zazwyczaj oznaką niedoboru miedzi, co prowadzi do utraty pigmentacji. Miedź jest naturalnie występującą substancją znajdującą się w oleju jojoba, wraz z witaminami C i E. Wykazano, że ta kombinacja spowalnia przedwczesne siwienie poprzez regularne stosowanie oleju jojoba do włosów, czy to w postaci serum, czy olejku odbudowującego.