• 61

Niezależnie od przyczyny, utrata włosów może być trudna do zaakceptowania. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją rozwiązania, które mogą przywrócić ci pełną, gęstą „czuprynę”. Skutecznym rozwiązaniem stymulującym wzrost jest odżywianie mieszków włosowych, z których wyrastają włosy. Mieszki włosowe to struktury w kształcie tuneli w zewnętrznej warstwie skóry głowy, zwanej inaczej naskórkiem. Włos zaczyna rosnąć w cebulce włosa, na samym dnie mieszka włosowego.

Testy naukowe dowiodły, że ekstrakt z liści pokrzywy w preparatach na porost włosów jest skuteczny. Liście pokrzywy są powszechnie uważane za siłę wzrostu włosów ze względu na ich bogatą w minerały naturę.

Witaminy zawarte w ekstrakcie z liści pokrzywy zwyczajnej

Witamina A – Wszystkie nasze komórki wymagają witaminy A, znanej również jako retinol w swojej aktywnej formie, do wzrostu, w tym najszybciej rosnących komórek w naszym ciele – naszych włosów. Witamina ta stymuluje również produkcję sebum, oleistej substancji, która służy jako smar dla mieszków włosowych i bariery wilgoci, aby zapobiec wysuszeniu skóry głowy – co zwykle powoduje takie problemy, jak łupież.

Witamina B1, 2, 3 i 5 – dobrze znana witamina z grupy B, znana jako biotyna, jest powszechnie stosowana w leczeniu wypadania włosów, ponieważ stymuluje produkcję keratyny, która z kolei zapewnia zewnętrzną ochronę łodygi włosa i wewnętrznej struktury łodygi, znanej jako kora.

Witamina C – Inaczej znana jako kwas askorbinowy, witamina C działa jako delikatny środek oczyszczający, który pomaga w usuwaniu nagromadzonych minerałów na łusce włosa. Powoduje to zwiększone wchłanianie wilgoci przez włosy, co skutkuje miękkimi, gładkimi lokami i zmniejszonym prawdopodobieństwem splątania i uszkodzenia.

Witamina D – Chociaż istnieje bardzo niewiele danych dotyczących wpływu witaminy D na wzrost włosów, istnieje wiele badań sugerujących, że niedobór witaminy D jest bezpośrednio związany z wypadaniem włosów. Dzieje się tak, ponieważ witamina D jest metabolizowana w skórze przez keratynocyty, które przetwarzają keratynę, białko znajdujące się we włosach. Niedobór witaminy D wpływa na zdolność keratynocytów w naszych mieszkach włosowych do wystarczającej regulacji wzrostu włosów, powodując ich wypadanie.

Witamina E – Ze względu na swój naturalny charakter przeciwutleniający, witamina E wspiera zdrową skórę głowy i włosy, dodatkowo pomagając w utrzymaniu wzrostu włosów. Te właściwości przeciwutleniające wspomagają redukcję stresu oksydacyjnego i wolnych rodników, powodując rozpad mieszków włosowych w skórze głowy.

Witamina K – nie tylko udowodniono, że witamina K pomaga w regeneracji nowych pasm włosów, ale także odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu klarowaniu się skóry głowy, definiowanemu jako gromadzenie się wapnia na skórze głowy, co zwykle powoduje zahamowanie wzrostu włosów.

To, co sprawia, że ekstrakt z liści pokrzywy jest tak silny, to jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Czynniki takie jak napięciowe bóle głowy lub migreny, oparzenia słoneczne, wysypki i choroby autoimmunologiczne, takie jak na przykład łuszczyca, mogą powodować stan zapalny skóry głowy, swędzenie i dyskomfort. Przeciwzapalny charakter ekstraktu z liści pokrzywy zmniejsza stan zapalny i uszkodzenia mieszków włosowych, chroniąc i wzmacniając włosy

Korzystne minerały zawarte w ekstrakcie z pokrzywy:

Naturalny ekstrakt z liści pokrzywy jest bogaty w minerały, takie jak cynk, żelazo i magnez. Połączenie wszystkich tych właściwości sprawia, że jest on wysoce skuteczny w ochronie skóry głowy i poprawie stanu mieszków włosowych. Przyjrzyjmy się dokładnie, jaką rolę odgrywają te minerały we wzmacnianiu włosów i poprawie zdrowia skóry głowy:

Cynk – Cynk wspomaga zachowanie siły włosów, przyczyniając się do syntezy białek, najprościej definiowanej jako proces, w którym komórki wytwarzają białka, takie jak kolagen i keratyna, które wspierają strukturę włosów.

Żelazo – Niedobór żelaza prowadzi do obniżenia poziomu hemoglobiny we krwi, co z kolei zmniejsza dostarczanie tlenu do komórek macierzystych mieszków włosowych, które są odpowiedzialne za wzrost włosów. Dlatego też wzrost poziomu żelaza zwiększy krążenie do korzeni włosów, co przyspieszy ich wzrost.

Magnez – Pomagając w zapobieganiu gromadzeniu się wapnia na skórze głowy, magnez zapobiega zatykaniu się mieszków włosowych, co z kolei skutkowałoby łupieżem i utrudnieniem wzrostu włosów.

Pokrzywa wykazała skuteczność w rewitalizacji wzrostu włosów u osób, które borykają się z wypadaniem włosów z powodu takich stanów, jak łysienie plackowate, wahania hormonalne i wypadanie włosów związane z wiekiem, które może występować na przykład w postaci łysienia typu męskiego (MPB) lub łysienia androgenowego. Wynika to z wysokiego poziomu krzemionki i siarki w ekstrakcie z pokrzywy, co z kolei zmniejsza uszkodzenia włosów, prowokuje regenerację nowych włosów i zmniejsza przerzedzenie lub wypadanie.

Ekstrakt z liści pokrzywy a DHT

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że ekstrakt z liści pokrzywy jest bardzo skuteczny, jest fakt, że może on hamować rozwój dihydrotestosteronu (DHT), ponieważ zawiera związki, które hamują enzym 5a-reduktazę, którego organizm potrzebuje do przekształcenia testosteronu w DHT. To właśnie ten hormon powoduje łysienie u mężczyzn, którzy borykają się z przerostem gruczołu krokowego, definiowanym jako rozrost lub powiększenie tkanki spowodowane gwałtownym wzrostem reprodukcji jej komórek przez czas trwania początkowej fazy rozwoju raka lub nienowotworowego obrzęku prostaty.

Ten sam hormon (DHT) ma tendencję do powodowania utraty włosów w postaci łysienia typu męskiego i żeńskiego, powodując kurczenie się mieszków włosowych, co z kolei utrudnia wzrost zdrowych włosów. Nowe włosy wyrastające ze zminiaturyzowanych mieszków włosowych będą cieńsze i bardziej podatne na wypadanie.

Jak stosować ekstrakt z liści pokrzywy na porost włosów?

Oprócz bogatej zawartości minerałów, ekstrakty z tego zioła są ściągające – mają lekko kwaśny charakter, co oznacza, że mogą być stosowane na tłustej skórze głowy lub takiej, która ma łupież, poprzez zwiększenie krążenia w skórze głowy.

Ponadto ekstrakt z pokrzywy zawiera naturalnie krzemionkę i kwas pantotenowy, przy czym badania wykazały, że krzemionka zwiększa wytrzymałość włosów i ogranicza ich łamliwość, a kwas pantotenowy (powszechnie znany jako witamina B5) działa w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi w celu odbudowy uszkodzonych termicznie i chemicznie łodyg włosów, aby zachować integralność i siłę nowo wyhodowanych włosów.

Istnieją różne sposoby wykorzystania ekstraktu z liści pokrzywy w celu powstrzymania wypadania włosów i pobudzenia wzrostu nowych. Jedną z metod jest stosowanie go jako płukanki do włosów po umyciu szamponem lub oczyszczeniu i wystarczającym spłukaniu włosów wodą. Płukankę można przygotować poprzez zmiażdżenie liści pokrzywy z suszonymi liśćmi szałwii, o których wiadomo, że pobudzają i wzmacniają mieszki włosowe poprzez zwiększenie dopływu składników odżywczych do skóry głowy oraz suszonymi liśćmi rumianku, ze względu na ich właściwości przeciwzapalne.

Ekstrakt z pokrzywy może być również stosowany w procesie parzenia herbaty ziołowej. Liście należy umieścić w filiżance z gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia, a następnie odcedzić, gdy herbata będzie wystarczająco chłodna do picia. Mieszanka jest następnie spożywana jako zwykła herbata ziołowa, która oprócz zdolności do zwiększania siły i odrastania włosów, może pochwalić się niezliczonymi korzyściami płynącymi z liści pokrzywy.

Korzyści te obejmują:

Wspomaga zarządzanie poziomem cukru we krwi i ciśnieniem krwi

Pomaga przeciwdziałać i kontrolować choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby serca i rak.

łagodzi ból dzięki właściwościom przeciwzapalnym

Wzmacnia i chroni kości dzięki naturalnie występującym minerałom w liściach, o których wiadomo, że pomagają w budowie kości, minerały te obejmują wapń, magnez, potas i cynk.

Istnieją jednak wyzwania związane z powyższymi metodami stosowanymi w konsumpcji lub stosowaniu pokrzywy. Pierwszym z nich jest wyzwanie związane z pozyskiwaniem świeżych liści pokrzywy, które zwykle występują naturalnie w wilgotnych obszarach wzdłuż strumieni, łąk, zboczy górskich i lasów. Rośliny te są znane z uprawy i rozkwitu w bogatej w składniki odżywcze, wilgotnej glebie, co utrudnia ich pozyskiwanie na obszarach zmagających się z suszą. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dostępu do tej rośliny jest jej samodzielna uprawa.

Drugim wyzwaniem jest uzyskanie liści w odpowiednich ilościach, aby skorzystać z niezliczonych korzyści, jakie oferuje ta roślina. Na przykład, sugeruje się, że właściwym sposobem na zrobienie herbaty z pokrzywy jest połączenie 2 filiżanek wody z każdą filiżanką świeżych liści pokrzywy. Jeśli jesteś w stanie przeboleć ziemisty, trawiasty smak herbaty, będziesz musiał spożywać ją konsekwentnie, aby zobaczyć rezultaty.

Jednym ze sposobów stosowania ekstraktu z liści pokrzywy jest po prostu stosowanie go jako produktu miejscowego. Nałożenie go na skórę głowy umieszcza go dokładnie tam, gdzie jest potrzebny i sprawia, że zaczyna działać od razu. Chociaż spożywanie herbaty z ekstraktu z liści pokrzywy działa, jest to metoda, którą najlepiej stosować w połączeniu z miejscowym produktem z ekstraktu z liści pokrzywy, ponieważ korzyści płynące z herbaty z ekstraktu z pokrzywy są odczuwalne tylko przez pewien okres czasu ze względu na szybkość trawienia przez organizm.