• 37

Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyka wiele osób, zwłaszcza w miarę starzenia się. Chociaż często jest postrzegane jako kwestia kosmetyczna, wypadanie włosów może być w rzeczywistości objawem ogólnego stanu zdrowia. Wraz z wiekiem nasze ciała doświadczają wzrostu całkowitego stanu zapalnego, co może przyczyniać się do różnych przewlekłych schorzeń i chorób. Stan zapalny może również wpływać na zdrowie naszych mieszków włosowych i przyczyniać się do wypadania włosów. Dlatego ważne jest, aby przyjąć holistyczne podejście do zarządzania wypadaniem włosów, koncentrując się na ogólnym stanie zdrowia i zajmując się wszelkimi schorzeniami lub stanami zapalnymi w organizmie. W tym artykule zbadamy najlepsze suplementy, na łagodne oraz umiarkowane wypadanie włosów u osób powyżej 40 roku życia, a także rolę zarządzania stresem i czynników stylu życia w promowaniu zdrowego wzrostu włosów.

Według badania opublikowanego w International Journal of Trichology, częstość występowania łysienia androgenowego, które jest najczęstszą formą wypadania włosów, u mężczyzn wynosi 42,2% w wieku 40 lat, podczas gdy częstość występowania u kobiet wynosi 24,6%. Należy zauważyć, że liczby te mogą się różnić w zależności od badanej populacji, ponieważ genetyka i czynniki związane ze stylem życia odgrywają istotną rolę w rozwoju wypadania włosów.

Główne przyczyny wypadania włosów w wieku 40 lat

Główne przyczyny wypadania włosów w wieku 40 lat obejmują genetykę, zmiany hormonalne i czynniki środowiskowe. W przypadku kobiet zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą prowadzić do wypadania włosów. Badania wykazały, że łysienie androgenowe lub łysienie typu męskiego jest spowodowane genetyczną predyspozycją do wrażliwości na dihydrotestosteron (DHT), hormon odpowiedzialny za miniaturyzację mieszków włosowych. Czynniki środowiskowe, takie jak stres, palenie tytoniu i ekspozycja na słońce, również mają wpływ na wypadanie włosów.

Ważne jest, aby wspomnieć o stylu życia i diecie, gdy mówimy o pięknie i zdrowiu włosów. Udowodniono, że regularne ćwiczenia poprawiają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i odżywianie komórek ciała, w tym komórek mieszków włosowych. Dlatego ćwiczenia i masaże są wysoce zalecane, jeśli chcesz poprawić ogólny stan  włosów, wraz ze zdrową i zróżnicowaną dietą. Witaminy i minerały, mają również kluczowe znaczenie dla radzenia sobie z wypadaniem włosów.

Witaminy i minerały, które pomagają:

Magnez bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, w tym we wzroście włosów, ponieważ jest jednym z głównych kofaktorów wchłaniania kwasu foliowego (witaminy B9). Badanie opublikowane w International Journal of Trichology wykazało, że niedobór magnezu był związany z wypadaniem włosów u kobiet.

Kwas foliowy, czyli witamina B9, jest niezbędny do wzrostu i podziału komórek, a jego niedobór może powodować wypadanie włosów. Badanie opublikowane w Journal of Cosmetic Dermatology wykazało, że suplementacja kwasem foliowym poprawiła ich wzrost u kobiet z przerzedzonymi włosami.

Witamina D jest również ważna dla wzrostu włosów, ponieważ reguluje ekspresję genów zaangażowanych w cykl mieszków włosowych.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do utrzymania zdrowego wzrostu włosów, ponieważ odżywiają mieszki włosowe i wspomagają krążenie krwi w skórze głowy.

Witamina A odgrywa ważną rolę w produkcji sebum, tłustej substancji, która pomaga utrzymać nawilżenie skóry głowy i włosów.

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zmniejszyć stan zapalny i chronić mieszki włosowe przed uszkodzeniem.

Witaminy z grupy B, takie jak biotyna i kwas foliowy, są również ważne dla zdrowia włosów, ponieważ wspomagają wzrost i utrzymanie komórek włosów.

Odpowiednie spożycie tych niezbędnych składników odżywczych może pomóc w radzeniu sobie z wypadaniem włosów i promować ich zdrowy wzrost.

W klinice Idealofmed codziennie spotyka się wielu pacjentów z łagodnymi lub ciężkimi stanami wypadania włosów. Analiza danych od pacjentów kliniki Idealofmed pozwoliła opracować doskonale zbilansowane witaminy Hair Rejuvenation, które zawierają mieszankę witamin i minerałów niezbędnych do wzrostu włosów. Te witaminy i minerały obejmują biotynę, witaminę C, witaminę E i cynk.

Biotyna jest niezbędna dla zdrowego wzrostu włosów, podczas gdy witamina C i witamina E są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią mieszki włosowe przed uszkodzeniem. Cynk jest ważny dla utrzymania zdrowych mieszków włosowych. Suplementacja witaminami Hair Rejuvenation pomaga radzić sobie z różnymi przypadkami wypadania włosów. 

Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie nadmiernych ilości niektórych witamin może w rzeczywistości przyczynić się do wypadania włosów, dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Stres jako przyczyna wypadania włosów po 40-tce

Mówiąc o ogólnym zdrowiu i dobrym samopoczuciu nie sposób nie wspomnieć o wpływie stresu. Stres może zakłócać cykl wzrostu włosów i prowadzić do ich wypadania. Dzieje się tak, ponieważ stres wyzwala uwalnianie kortyzolu, hormonu, który może wpływać na mieszki włosowe. Kortyzol wyzwala kaskadę zmian w funkcjonowaniu hormonalnym i może powodować przedwczesne wejście mieszków włosowych w fazę spoczynku, co może skutkować wypadaniem włosów. Badanie opublikowane w Journal of Investigative Dermatology wykazało, że w wypadaniu włosów wywołanym stresem pośredniczą neuropeptydy, które są cząsteczkami uwalnianymi przez komórki nerwowe i mogą wpływać na funkcjonowanie innych komórek w organizmie. Techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, głębokie oddychanie i ćwiczenia mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem wraz z niektórymi suplementami, takimi jak korzeń ashwagandhy, ekstrakt z grzybów reishi itp. i zapobiegać dalszemu wypadaniu włosów.

Podsumowanie

Podsumowując, wypadanie włosów jest objawem ogólnego stanu zdrowia i ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia i zająć się ogólnym stanem zapalnym organizmu podczas leczenia problemu wypadania włosów. Suplementacja odpowiednimi witaminami i minerałami, radzenie sobie ze stresem i zajęcie się podstawowymi schorzeniami może pomóc w radzeniu sobie z łagodnym do umiarkowanego wypadaniem włosów. Jako adept holistycznego podejścia do zdrowia, zawsze zalecam holistyczne podejście do zdrowia i zajęcie się podstawową przyczyną problemu, aby osiągnąć długoterminowe zdrowie i dobre samopoczucie.