• 52
  • 0

Czym jest łysienie plackowate?

Wypadanie włosów lub łysienie oznacza częściową lub całkowitą utratę włosów, która może być tymczasowa lub trwała. Gdy utrata jest zlokalizowana, skutkuje łysymi plamami w określonych obszarach skóry głowy, a nie rozproszonym wzorem na całej głowie. Przyczyny łysienia plackowatego są zróżnicowane, a obszary skóry głowy dotknięte łysieniem mogą się różnić w zależności od konkretnego typu łysienia.

Jakie są rodzaje łysienia plackowatego i kogo dotyczy?
Łysienie plackowate może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet (a czasem dzieci). Istnieją różne rodzaje z różnymi przyczynami i konsekwencjami.

Łysienie bliznowaciejące
Łysienie bliznowaciejące, stosunkowo rzadka forma utraty włosów, jest przewlekłym stanem wynikającym z zapalenia skóry głowy lub nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych. Różne czynniki mogą powodować zniszczenie mieszków włosowych: może to być przypadkowe, psychogenne (takie jak nadmierne drapanie skóry głowy), wrodzone, zakaźne lub autoimmunologiczne.

Łysienie plackowate
Łysienie plackowate charakteryzuje się utratą włosów w małych plamach. Jest to choroba autoimmunologiczna, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Postępuje inaczej w każdym przypadku, a włosy zwykle odrastają po 6 do 12 miesiącach.

Łysienie trakcyjne
Łysienie trakcyjne występuje u osób, które nawykowo układają włosy zbyt mocno i ciągną za skórę głowy. To nadmierne i powtarzające się ciągnięcie ostatecznie prowadzi do utraty włosów, często zlokalizowanej w okolicy czoła, skroni i wokół uszu. Wypadanie włosów spowodowane infekcjami skóry głowy. Niektóre choroby, takie jak na przykład grzybica, mogą powodować infekcje skóry głowy i prowadzić do miejscowego wypadania włosów.

Różne przyczyny wypadania włosów:  

Czynniki genetyczne
Czynniki hormonalne i genetyczne powodują łysienie androgenowe. Dotyka ono głównie mężczyzn, ale może również wystąpić u kobiet, choć zdarza się to znacznie rzadziej. Zlokalizowane jest na określonych obszarach czaszki (czubek głowy, czoło, skronie) i rozwija się z biegiem lat.

Czynniki środowiskowe
Należą do nich stres, palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, światło słoneczne, powtarzające się pocieranie, ciągnięcie przez niektóre fryzury oraz niektóre leki i kosmetyki.

Czynniki autoimmunologiczne
Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą powodować wypadanie włosów. Należą do nich toczeń, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, łuszczyca i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Leki
Niektóre leki, a mianowicie leki stosowane w chemioterapii i leki rozrzedzające krew oraz leki na depresję, są innymi winowajcami utraty włosów.

Urazy
Urazy skóry mogą uszkadzać mieszki włosowe i powodować tymczasową lub trwałą utratę włosów.

Choroby
Grupa chorób i schorzeń, takich jak tarczyca i cukrzyca, może powodować tymczasową utratę włosów.

Zła dieta
Złe nawyki żywieniowe, takie jak ignorowanie zdrowej żywności, która dostarcza białka i witamin, mogą powodować wypadanie włosów.

Substancje chemiczne
Używanie nieodpowiednich szamponów i produktów do włosów zawierających substancje chemiczne, takie jak siarczany, może uszkadzać mieszki włosowe i powodować wypadanie włosów.

 

Jakie są metody leczenia łysienia plackowatego?

Medycyna włosów
Medycyna włosów oferuje kilka metod leczenia łysienia. Obejmują one stymulację włosów poprzez terapię światłem (laserowa mezoterapia włosów) lub wstrzyknięcie PRP lub czynników odżywczych z mezenchymalnych  komórek macierzystych.  Zabiegi te można wzmocnić poprzez przyjmowanie określonych suplementów diety.

Przeszczep włosów
Procedura przeszczepu włosów może być skutecznym sposobem leczenia określonych rodzajów łysienia plackowatego, takich jak łysienie trakcyjne lub łysienie bliznowaciejące. Mogą one jednak nie być odpowiednie w przypadku niejednolitej utraty włosów wynikającej z chorób autoimmunologicznych. Decydując się na przeszczep włosów w Turcji z TravelMedical możesz znacznie obniżyć koszty zabiegu, korzystając z  wyjątkowej wiedzy i doświadczenia specjalistów.

Ogólne metody leczenia wypadania włosów:

Leki i przyjmowanie witamin: Witaminy takie jak biotyna mogą spowolnić proces wypadania włosów.

Poprawa stylu życia: Poprawa nawyków życiowych w celu uzyskania zdrowszych włosów:

Poprawa diety: Spożywanie zdrowej i bogatej żywności zawierającej żelazo, białko i kwasy Omega-3 w zbilansowanej diecie jest niezbędne dla zdrowia i wzrostu włosów.

Poprawa rutyny snu: Nieprzespane noce mogą szkodzić włosom i powodować ich wypadanie. Regularny sen może poprawić ogólny stan zdrowia, a tym samym sytuację z włosami.

Medytacja i relaks: Może poprawić zdrowie włosów poprzez zmniejszenie stresu i zwiększenie przepływu krwi.

Masaże skóry głowy: Udowodniono, że korzystnie wpływa na stan mieszków włosowych i grubość włosów.

Mezoterapia: Jest to niechirurgiczna metoda wstrzykiwania substancji w skórę. Mezoterapia włosów jest popularną metodą wstrzykiwania witamin i substancji stymulujących włosy w skórę głowy za pomocą mikroigieł.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *